[Search]
[Calendar] [Search] [Resources] [History] [Links] [Sitemap]
MASONIC BIOGRAPHIES
FAMOUS FREEMASONS
Earl de Grey and Ripon
Earl de Grey and Ripon
October 24, 1827 - July 9, 1909
George Frederick Samuel Robinson, 3rd Earl de Grey and 2nd Earl of Ripon (1st Marquess of Ripon 1827-1909) was a a colonial administrator and British politician who served in every Liberal cabinet from 1861 until his death.
First elected Grand Master for the United Grand Lodge of England on 14 May 1870, Ripon was re-elected for the fifth time on 4 March 1874. Embracing the Roman Catholic faith, he resigned all masonic offices on 2 September 1874.
Initiated : 17 May 1853
Passed : 12 October 1853
Raised : 25 November 1853
Master : June 1855 - 1856
The Lodge of Truth No. 763 (later 521)

Senior Grand Warden : 1856
Yorkshire Provincial Grand Master : 22 May 1861
Deputy Grand Master : April 1861
United Grand Lodge of England

Source: homepage.ntlworld.com accessed 2007//08/20. Image source: Illustrated London News, 1880.


ANTI-MASONRY | ESSAYS & PAPERS | GRAND LODGE | HOME | LINKS | SITEMAP
[Anti-masonry]

© 1871-2017 Grand Lodge of British Columbia and Yukon A.F. & A. M. Updated: 2007/08/22
freemasonry.bcy.ca/biography/robinson_g/robinson_g.html